Elon Musk'ın Uzay Aracı SpaceX Starship Fırlatıldıktan Sonra İnfilak Etti

Elon Musk'ın Uzay Aracı SpaceX Starship Fırlatıldıktan Sonra İnfilak Etti

Bugün erken saatlerde, Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), Texas, Boca Chica'dan Starship gezegenler arası taşıma sistemi için dördüncü bir prototipi test etti. Dördüncü defa fırlatılan SN11 bu sefer Raptor motorunu yeniden ateşlemeye çalışmasından kısa bir süre sonra bir anormallik oluştu ve yere çakıldı.

Teksas'taki Brownsville ve Rio Grande Valley için ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, hava durumu izleme radarı aracılığıyla prototipin neden patladığı hakkında yorumlar yaptı.

Hava durumu servisinin paylaştığı detaylara göre; prototip kazasının ardından hava durumu radarına ilginç görüntüler yansıdı. Meteoroloji radarları, hava parçacıklarının hareketini algılamak ve bölgede şiddetli fırtınalar olup olmadığını belirlemek için enerji darbeleri kullanır. Bu, yağmurdan kara kadar algılayabildiği parçacıklarla bölgede mevcut olan yağış türünü keşfetmelerini sağlar.

SN11'in fırtlatılmasından ve patlamasından sonra ortaya ilginç bir dumanın çıktığı ortaya çıktı. Raptor motorlarında yaşanan bu patlamanın önüne geçmek için SpaceX'in daha çok çalışması gerekiyor.

Ayrıca SpaceX'in test edeceği bir sonraki prototipin SN15 prototipi olacağını da doğruladı. Çünkü SpaceX test araçlarının mevcut neslini kullanmaktan vazgeçti. SpaceX'e göre; yeni test yazılımı, yapısı ve motoru için yüzlerce tasarım yükseltmesine sahip olacak. Bunların, bugünün iniş ıskasının arkasındaki arızayı kapatmak için yeterli olabileceğine inanıyor.

SN15'ten sonra, bir sonraki tasarım değişiklikleri dalgası, SN20'den başlayarak üçüncü nesil Starship prototiplerinde gerçekleşecek. SpaceX, SN15'e güvenle atlamak için şimdiye kadarki uçuş testlerinden yeterli veri toplamış gibi görünüyor.

Musk, SN20 ile SpaceX'in test araçlarını bir gün Mars'ın girişine ve inişine dayanacağını umduğu bir ısı kalkanıyla donatacağını belirtti. Ek olarak, yeni araçlar yörüngeye ulaşabilecek ve 25 Mach'a kadar yeniden giriş hızlarına dayanacak şekilde test edilecek.

Ayrıca ilginç bir şekilde, Musk ayrıca SpaceX'in bu prototipleri yakın zamanda tek parça halinde indirmesinin olası olmadığını da uyardı. Yani daha çok patlama göreceğiz gibi görünüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar