LG Akıllı Telefon Piyasasından Çekiliyor

LG Akıllı Telefon Piyasasından Çekiliyor

LG, bu yılın Ocak ayındaki CES 2021 konferansında, LG’nin kayan ekranlı ilk konsept akıllı telefonu LG Rollable’ı göstermişti. LG, telefonun bu yıl satışa çıkacağını açıklamıştı. Ancak, her şey LG için planlandığı gibi gitmedi. Son zamanlarda, şirketin sürekli kayıplar nedeniyle akıllı telefon iş birimini satacağına dair düzenli olarak haberler ve söylentiler ortaya çıkmıştı. Bugün ise Bloomberg cephesinden kötü haber geldi.

LG Electronics akıllı telefon iş birimini VinGroup'a satmak istemişti. Ancak gerekli fiyat çok yüksek olduğu için anlaşma başarısız olmuştu. Şimdi ise Bloomberg'in bildirdiğine göre, LG telefon birimini satmak yerine bu birimi kapatacak.

LG ile Volkswagen ve Vietnam'daki Vingroup JSC arasında akıllı telefon işinin olası satışı konusundaki görüşmelerin başarısız olduğu ortaya çıktı. Ayrıca LG, yılın ilk yarısında tüm yeni akıllı telefonları piyasaya sürme planlarını askıya aldı. Diğer bir deyişle, LG akıllı telefon işini devralacak uygun bir alıcı bulamadığı için bu birimi kapatmak zorunda kalacak.

LG Electronics CEO'su Kwon Bong-seok daha önce şirketin zarar eden bu birim için tüm seçenekleri değerlendirdiğini söylemişti. Kwon Bong-seok "Mobil cihazlar için küresel pazardaki rekabet gittikçe şiddetlendiğinden, LG için soğuk bir karar verme ve en iyi seçimi yapma zamanı geldi. Şirket olarak akıllı telefon işinin satışı, geri çekilmesi ve küçültülmesi dahil olmak üzere tüm olası önlemleri değerlendiriyoruz." açıklamasında bulunmuştu.


Vietnamlı Vingroup JSC şirketinin, LG'nin mobil işini satın almakla büyük ilgisi olduğu söyleniyordu. Vingroup JSC, oteller, turizm, emlak, inşaat, otomobiller ve akıllı telefonlar gibi çok çeşitli alanları kapsıyor. Bu firmanın piyasa değeri 10 milyar doları aşıyor.

Öte yandan, LG'nin akıllı telefon işi 2015'in ikinci çeyreğinden bu yana art arda 23 çeyrekte zarar gördü. Geçen yılın dördüncü çeyreği itibarıyla, departmanın zararı yaklaşık 4,43 milyar dolara ulaştı. Yani bu bölümü Vingroup JSC'ye satmak daha mantıklı bir seçim olabilir.

LG'nin akıllı telefon birimini kapatmayacağını ve birimi Vingroup JSC'ye satacağını düşünüyoruz. Şimdilik LG tarafından bu iddiaları doğrulayan ve inkar eden bir açıklama gelmedi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar