200 MP Kameralı Telefon Geliyor 200 MP Kameralı Telefon Geliyor

200 MP Kameralı Telefon Geliyor

Samsung'un çıkardığı ilk 100 megapiksel üstü (tam olarak 108 megapiksel) kamera sensörlerini kullanan firma Xiaomi idi. İlk kullandığı modeli Mi MIX Alpha seri üretime geçmeyen bir telefon olsa da sonraki model Mi Note 10 dünya çapında satış başarısı yakalayan bir cihaz olmayı başardı. Şimdi Samsung çıtayı daha da yükselterek ilk 200 megapiksel çözünürlüğünde sensörü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Xiaomi ise bir kez daha yeni sensörü ilk kullanan firma olacak.

GSMArena'nın haberine göre sızıntıları ile ünlü Digital Chat Station bu telefonu çok yakında göreceğimizi haber vermiş durumda. Diğer bir ünlü sızıntı haberci Ice Universe bu sensörün piksellerinin 0.65 µm boyutunda olacağını belirtiyor. Bu yeni nesilde gördüğümüz en küçük piksel boyutu olabilir.

Önceki sızıntılardan birinde bu 200 megapiksellik sensörün 1/1.37" boyutunda olacağından bahsedilmişti. Bu da 200 megapiksellik sensörün tam boyutunun 1/1.12" boyutunda olan ve şu anda Mi 11 Pro ve Mi 11 Ultra'da kullanılan GN2 sensöründen küçük olacağını gösteriyor. Hatırlayacağınız üzere Mi 11 Ultra DXOMark listesine elini kolunu sallaya sallaya birinci sıradan girmişti.

Şu andaki 108 megapiksel sensörlerin en güzel özelliklerinden biri de 2x ve 3x kayıpsız zoom yapabilmeleri. 200 megapiksel sensörlerle beraber 5x'e kadar kayıpsız zoom yapılabilecektir. Bu da telefonlarda 8x ve daha üstü periskop kamera harici, orta seviye zoom kameralarının sonu demek oluyor. Ayrıca prensipte 200 megapiksellik bir sensör 16K video (133 mp) çekimine izin veriyor olsa da bunu işleyebilecek olan işlemcinin çıkarılabilmesine daha hayli zaman var.

Fakat son güncel raporlar Samsung'un önümüzdeki yıl çıkaracağı yeni S serisi modelinde 200 MP'lik bir kamerayı tercih edebileceğini söylüyor. Elbette bunların şimdilik bir söylentiden ibaret olduğunu da unutmamak gerekli.

Yorum Gönder

0 Yorumlar