Akıllı Telefon Devinden Açıklama! Telefon Fiyatları Artacak

Akıllı Telefon Devinden Açıklama! Telefon Fiyatları Artacak

2020 yılında patlak veren koronavirüs salgınından dolayı dünya çapında küçük bir kriz yaşanmış ve kısa sürede bu kriz bertaraf edilmişti. Ancak bu krizden etkilenen bir alan var ki tüm sektörleri etkisi altına almaya başladı. O da herkesin bildiği çip yani yarı iletken krizi.

Dünya genelinde patlak veren çip krizi hala çözüme kavuşmuş değil. Telefondan otomobile tüm sektörü etkileyen bu krizin 2021'in sonuna kadar devam etmesi bekleniyordu. Bugün ise Realme cephesinden bu konu hakkında herkesi korkutan açıklama geldi.

Realme, telefon fiyatlarının önümüzdeki süreçte artacağını açıkladı. Realme'ye göre; ham maddede yaşanan krizden dolayı fiyatlarda artış yaşanacak. Yonga seti üretiminin yavaşlaması ilk etapta amiral gemisi modelleri vurmuştu. Bu süreçten Apple da etkilenmiş ve iPhone 12 Pro ailesini 1 ay ertelemeli olarak satışa sunmuştu.

Bildiğiniz gibi tüm telefon üreticileri (Apple hariç) her ay 5-6 telefon tanıtıyor. Bu da doğal olarak ham madde ve kaynak israfına yol açıyor. Aynı segmentte 3-4 tane telefon üretmenin aslında bir manası yok. Firmalar aslında bu sorunu kendi kendilerine tetikledi diyebiliriz

Çip krizinden etkilenen üst segmentten sonra şimdi de orta segment payına düşeni alacak gibi görünüyor. 2021'nin sonlarına doğru telefon fiyatlarında muhtemelen ciddi bir artış göreceğiz.

2022 yılında tanıtılacak olan amiral gemisi modellerin ise artık 999 dolar yerine 1.099 veya 1.199 dolardan başlaması bekleniyor. Türkiye'de şu an amiral gemisi telefon almak istediğinizde 10.000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl bu tutar 13.000 TL'ye kadar çıkacak.

Çip krizinin etkilerini daha uzun süre hissedeceğiz. Sadece telefon değil teknolojinin geçtiği her alanda dünya çapında bir fiyat artışı bu yüzden yaşanabilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar