Android'de APKPURE Kullananlara Kötü Haber!

Android'de APKPURE Kullananlara Kötü Haber!

Android'in resmi uygulama mağazası Google Play Store'a yıllar içerisinde birçok bağımsız market rakip olmuştu. Bu mağazalar ardında en popüler olan APKPure ve açık kaynak odaklı F-Droid'i biliyorsunuzdur Peki, bu iki alternatif mağaza güvenli mi?

Güvenlik firması Kaspersky, uygulamaları ücretsiz sunan APKPure'un virüslü olduğunu bildirdi. Bu uygulama mağazasının geliştiricileri, platformlarındaki tüm uygulamaların tarandığını ve güvenli olduğunu kanıtlasa da, Kaspersky işin özünün öyle olmadığını belirtiyor.

Aslında, uygulamanın geliştiricileri, doğrulanmamış bir kaynaktan bir reklam SDK'sı kullanıyor. Ancak bu SDK kötü amaçlıydı. APKPure sürüm 3.17.18 ile Truva atı uygulamaya bu SDK ile eklendi.

Truva atı virüsünden dolayı uygulama başlatıldığında, gerekli zararlı yazılımları paketinden çıkarıyor ve arka planda çalıştırıyor. Daha en tehlikeli bölüme gelmedik.

Bu virüs görünüşe göre; kilit ekranında reklamlar gösterebiliyor, tarayıcı sekmelerini açabiliyor, cihaz hakkında bilgi toplayabiliyor ve diğer kötü amaçlı yazılımları indirebiliyor.

Eğer Android telefonunuzda APKPure 3.17.18 sürümünü kullanıyorsanız muhtemelen tehlike altındasınız. Bu yüzden 3.17.19 sürümünü yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.
Kaspersky ve benzerleri, üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklememenizi tavsiye ediyor. Ancak asıl sorun, Play Store'un yalnızca Google Mobile Services (GMS) kullanan cihazlarda desteklenmesidir. Google açık kaynaklı olan Android'i korumak için 3. parti uygulamaları da taramalı ve telefonların güvenliğini sağlamalı.

Android 12 sürümü ile güvenlik konusunda atılımlar yapması beklenen Google'ın Play Store harici indirilen APK. dosyaları için aksiyon alacağı söyleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar