GTA 5 Mobil Platfotma Geliyor

GTA 5 Mobil Platfotma Geliyor

Bulut tabanlı oyun servisleri bildiğiniz gibi son dönemde yükselişe geçti. Ülkemize resmi olarak giriş yapan Nvidia GeForce Now'dan sonra gözler Xbox'ın servisi xCloud'a çevrildi. GamePass Ultimate üyelerine ücretsiz olan xCloud bu ay resmen oyuncuları coşturacak. Servise Rockstar Games'in sevilen oyunu GTA 5 eklenecek. Hem konsollarda hem de xCloud üzerinden telefon ve tablette GTA 5 oynayabileceksiniz.

Şimdilik Türkiye'de resmi olarak yer almayan xCloud, VPN ile kullanılabiliyor. Sadece Android telefonlarda kullanılabilen xCloud'da bölgenizi değiştirip VPN açtığınızda oyunları telefon üzerinden oynayabiliyorsunuz. Apple tarafında ise xCloud ümitsiz vaka görünüyor. Çünkü Apple, bulut tabanlı oyun servislerine izin vermiyor. Ancak Safari üzerinden bulut tabanlı servisler kullanılabiliyor.

Apple'ın indie oyunlar ile dolu olan Apple Arcade servisini satmak için böyle bir yol izlediği düşünülüyor. Ayrıca Apple, açık ve net bir şekilde uygulama içi satın alma koyup bize karımızı vermezseniz uygulamanızı yayınlamayız diyor. Apple'ın bu sert ve bir o kadar da anlamsız olan inadı muhtemelen kırılmayacak.

Microsoft'un xCloud'u iPhone ve iPad'e getirmek için Safari yani tarayıcı üzerinden kullandırtma gibi girişimleri bulunuyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi uygulama deneyimi ile tarayıcı deneyimi arasında farklar olacak. Bu farkları minimuma indirmek isteyen Microsoft cephesi, önümüzdeki dönemde xCloud'u daha da güçlendirecek ve Türkiye'de de kullanıma sunacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar