iPhone 13 İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı iPhone 13 İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

iPhone 13 İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Apple, bir aksilik yaşanmaz ise Eylül ayında karşımıza iPhone 13 ailesi ile çıkacak. Büyük çaplı yenilik sunmak için bu yılı da pas geçeceği düşünülen Apple, yine de bir takım bölümleri değiştirecek. iPhone 12 ailesinin tasarımı üzerine inşa edilecek olan yeni modeller hakkında her geçen gün yeni bilgi gelmeye devam ediyor.

iPhone 13'ün ekranı ile başlayalım. Bildiğiniz gibi Android tarafında 90 Hz ve 120 Hz tazeleme hızları artık standart oldu ve orta segmente bile geldi. iPhone 13 ile Apple'ın 120 Hz ProMotion ekran teknolojisine geçmesi bekleniyor. LTPO panel sayesinde daha düşük güç tüketimi sunacak olan bu ekran yine Samsung'un elinden çıkacak. Ekran boyutları ise iPhone 12 ailesi ile aynı olacak.

Ekrandan bahsetmişken, TrueDepth kamera modülü nihayet iPhone X'ten sonra küçültülecek. Bu sayede iPhone 13'ün çentiği daha küçük olacak. Çentikten tamamen kurtulmanın henüz yolu yok. Bu yüzden Apple 2-3 yıl daha çentikli tasarıma devam edecek gibi görünüyor.

Qualcomm'un Snapdragon 888 atağına kayıtsız kalmak istemeyen Apple, bu yıl Apple A15 yonga seti ile yeni bir devri başlatacak. Dünyanın en güçlü mobil yonga seti olacak olan Apple A15, iPhone 13 ailesini beleyecek. RAM tarafında ise yine 4 GB RAM kullanılacak. Çünkü iOS hala RAM tüketimi konusunda rakipsiz.

Kamera tarafına geçecek olursak büyük değişikliklerin olmayacağını söyleyebiliriz. Sadece diyafram ve lens tarafında bir iyileştirme yapılacak. Yine iPhone 12'nin ana kamera özellikleri korunacak. Bir söylentiye göre LiDAR tarayıcı artık Pro modellerine özel olmayacak tüm modellere gelecek.

Tasarım tarafında ise büyük bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Yine iPhone 12'nin ana tasarım hatları korunacak. Belki renk tarafında çeşitlilik sunulabilir. Özellikle iPhone 13 Pro modellerinde mat siyah renginin geri geleceği söyleniyor.

Touch ID yani parmak izi okuyucusu bildiğiniz gibi iPhone X'ten bu zamana yok. Ancak koronavirüs yüzünden herkes maske takıyor. Bu yüzden Apple'ın Face ID'yi güç tuşuna entegre edilmiş parmak izi okuyucusu ile beslemesi bekleniyor.

Son olarak fiyatta değinecek olursak; bildiğiniz gibi dünyada çip krizi halen devam ediyor. Bu krizden dolayı 2021'in sonunda telefon fiyatlarında ciddi artış göreceğiz. Bu bağlamda iPhone 13 Pro modellerinin 999 dolar yerine 1.099 dolardan başlaması bekleniyor.

Türkiye'ye 100 dolarlık bu artışın 1.500 TL ila 2.000 TL arasında yansıyacağı söyleniyor. Bu yüzden iPhone 13 Pro Max'in fiyatının 20.000 TL'yi aşacağını düşünüyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar