Türkiye Facebook İçin İnceleme Başlattı

Türkiye Facebook İçin İnceleme Başlattı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan siber saldırı sonrasında milyonlarca kullanıcının verisi internete düşen Facebook'un başı sadece dünyada değil ülkemizde de derde girdi. Yapılan siber saldırı sonrasında dünyanın birçok ülkesindeki Facebook kullanıcılarının bilgileri internete düşmüştü. Bunlar arasında ABD, İngiltere, Hindistan ve Türkiye de bulunuyordu.

Açıklanan bilgilere göre Türkiye'deki 20 milyonda yakın Facebook kullanıcısının bilgisi yapılan siber saldırı sonucu kötü niyetli kişilerin eline geçmiş durumda.

Yaşanan bu olayın duyulmasının ardından Türkiye'deki Kişisel Verileri Koruma Kurulu, konuyla ilgili olarak bir inceleme başlattı.

Siber istihbarat ve koruma firması Hudson Rock CTO’su Alon Gal, olayların ardından resmi sayfasında sızdırılmış olan bilgilerin ücretsiz dağıtıldığını bildirmişti.

Açıklamasında; “Tüm 533.000.000 kullanıcının bilgileri ücretsiz sızdırılmıştır. Bu şu demek. Eğer Facebook’da cep telefonunu numaranızı kullanıyorsanız, hesabınız sızdırılmıştır.”

“Detaylı olarak söylemek gerekirse; Telefon numaranız, Facebook numaranız, tam isminiz, Güncel ve geçmiş adres bilgileriniz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, hesap açma tarihiniz, ilişki durumunuz.”

“Kötü senaryoda bu bilgiler, çeşitli dolandırıcılıklarda kullanılacaktır.”2019 yılında da benzer bir veri kaybı yaşanan Facebook, yine aynı sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar