Türkiye'de Kripto Para Kullanımına Yasak Geldi! Türkiye'de Kripto Para Kullanımına Yasak Geldi!

Türkiye'de Kripto Para Kullanımına Yasak Geldi!

Türkiye'de son aylarda büyük ilgi gören kripto paralar ile ilgili yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası imzalı yönetmeliğe göre kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı olarak kullanımına yasak getirildi.

Düzenlemenin yürürlük tarihi ise 30 Nisan 2021 olarak açıklandı. Resmi Gazete'deki düzenlemede aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Yapılan bu düzenleme kripto para kullanımını engellemiyor. Ancak kripto para ile yapılacak alışverişlerin önüne geçiliyor. Ülkemizde az sayıda olsa da bazı şirketlerde kripto para ile ticaret yapılabiliyordu. Bu yeni düzenleme ile bu uygulama yasaklanmış oluyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar