WhatsApp Kullanıcılarına Uyarı! Bu Mesajı Sakın Açmayın

WhatsApp Kullanıcılarına Uyarı! Bu Mesajı Sakın Açmayın

WhatsApp'ta yeni bir sahte mesaj yayılmaya başladı. Bu yeni dolandırıcılık öncekilerden farklı. Bu nedenle WhatsApp kullanıcılarının bu dolandırıcılıktan uzak durmaları için bir uyarı göstermeye başladı. WhatsApp'taki dolandırıcılıklar yeni bir şey değil. Geçmişte birçok tehlikeli olanı gördük.

Çoğunlukla bu mesajlar, giriş verilerinizi alan kimlik avı saldırılarıdır ve artık insanların çoğu bu saldırıların farkındadır. Ancak en sonuncusu, kendi bağlantınızdan geldiği için çok daha tehlikelidir.

Yeni hack yöntemi rehberinizdeki tanıdıkları taklit ediyor. Arkadaşınızdan gelmiş gibi görünen bu mesaj aslında sizi hacklemek için gönderiliyor. Mesajın içeriğinde önce bir kod ve bağlantı (link) içeren mesaj yer alıyor. Bu linke tıklayıp karşınıza çıkan ekrana kodu girerseniz hesabınız ele geçiriliyor.

WhatsApp'ınıza giriş yapmak için bir e-posta veya şifre yoktur. WhatsApp, telefon numaranıza bir OTP kodu gönderir ve kimliğinizi bu şekilde doğrular. Başka biri bu OTP kodunu biliyorsa, hesabınıza erişebilir ve bunu aile üyeleri ve arkadaşlar da dahil olmak üzere kişilerinizi dolandırmak için kullanabilir.

Bu yeni Whatsapp dolandırıcılığı nasıl engellenir? OTP (Tek Kullanımlık Şifre) isteyen bir mesaj aldıysanız, öncelikle paniğe kapılmayın. Kişiyle telefon görüşmesi yoluyla iletişime geçin ve WhatsApp hesabının saldırıya uğradığını söyleyin.

İkinci olarak, Whatsapp hesabınızda 2 faktörlü kimlik doğrulamayı açın. 2FA'yı açarsanız, hesabınıza giriş yapmak için girmeniz gereken özel bir pin girebilirsiniz. Bu, hesabınızı daha güvenli hale getirecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar