Yeni Hyundai Elantra 15 Nisan'da Türkiye'de Satışa Sunuluyor Yeni Hyundai Elantra 15 Nisan'da Türkiye'de Satışa Sunuluyor

Yeni Hyundai Elantra 15 Nisan'da Türkiye'de Satışa Sunuluyor

Son dönemde yeni otomobil etkinliklerinin ardı arkası kesilmiyor. Markalar etkinliklerini online olarak yapmayı tercih ederken Türkiye'de üretim yapan şirketler de benzer bir yöntem kullanıyor. Bunlardan biri de Hyundai. Marka 18 Mart 2020 tarihinde duyurusunu yaptığı yeni nesil Hyundai Elantra modelinin tanıtım etkinliği 15 Nisan'da düzenleyeceğini açıkladı.

Yedinci nesil olarak karşımıza çıkacak olan yeni Hyundai Elantra, markanın Parametrik Tasarım adını verdiği bir felsefe ile geliştirildi. Otomobil daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir tasarımla gelecek.

Hibrit motor seçeneğinin de bulunacağı yeni otomobilde kablosuz Apple Car Play ve Android Auto desteği de yer alacak.


Ülkemizde de uzun yıllardır satılan Elantra, ilk kez 1990 yılında üretilmeye başlandı. Bugüne kadar dünya genelinde 13.8 milyon adet satan Elantra, spor otomobillerde görmeye alıştığımız egzotik dört kapılı bir coupe görüntüsü sunuyor.

Hyundai Elantra’nın dış tasarımıyla beraber iç mekanı da değişti. Premium bir hava sunan yeni nesil kokpitte koltuk yüksekliği düşürülerek daha alçak bir oturma pozisyonu elde edilmiş. Ayrıca, düşük ağırlık merkezi sayesinde de sürüş dengesi artırılmış.


Yatay bir şekilde konumlandırılan kokpitte iki adet 10,25 inç’lik LED ekran kullanılmış. Bu ekranlar multimedya sisteminde ve göstergelerde kullanılarak araca muazzam bir teknolojik özellik katıyor. Ayrıca, Elantra’da sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de bu ekranla kombine bağlantı özelliği sunuyor.

Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu elde edilmiş.

Hyundai, Elantra modelinde ilk kez hibrit motor teknolojisine yer veriyor. Böylelikle markanın çevreci modeler gamına dahil olan Elantra Hybrid, 1.6-litrelik GDI Atkinson çevrimine sahip dört silindirli benzinli motora kavuşmuş oluyor.


Elantra Hybrid’de benzinli motora ek olarak 32 kw’lik bir elektrikli motora da yer veriliyor. Her iki motorun birleşmesiyle toplam 139 beygire ulaşan Elantra, daha dinamik ve daha ekonomik bir sürüş vaad etmiş oluyor.

Hyundai’nin geliştirilmiş 6 ileri çift kavramalı şanzımanıyla donatılan bu versiyon, daha hızlı vites geçişleriyle rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca, kullanılan yüksek verimli elektrikli motor sayesinde düşük hızlarda anlık tork elde ediliyor ve böylelikle benzinli motorun devreye girmesi engellenmiş oluyor.


Bu yeniliğin en büyük avantajı, otomobile yakıt ekonomisi kazandırıyor olması. Yüksek hızlarda ise devreye giren benzinli motorla beraber daha dinamik ve etkili bir sürüş elde ediliyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar