Yerli Üretim Telefonları Raflardaki Yerini Almaya Başladı

Yerli Üretim Telefonları Raflardaki Yerini Almaya Başladı

Cep telefonu üretimi Türkiye’de uzun yıllardır konuşulan ve zaman zaman adımların atıldığı bir alan. Bu adımlar son aylarda iyice arttı ve aralarında Xiaomi, Oppo ve TCL gibi markaların bulunduğu şirketler Türkiye’de üretime başladı. Bunların bazıları üretim bazıları ise montaj tesisi olarak hizmet veriyor.

Devletin sunduğu bazı teşvikler sayesinde açılan bu telefon fabrikaları ilk meyvelerini de vermeye başladı. İlk modeller giriş seviyesi telefonlar olsa da önümüzdeki dönemde bu modellerin orta seviyeye kayacağını söyleyebiliriz.
Yerli üretim telefonlar raflardaki yerlerini almaya başladı

Ülkemizde telefon üretmek aynı modeli yurtdışından getirtmekten biraz daha ucuza geliyor. Sağlanan teşvikler sayesinde ortaya çıkan bu durum birçok üretici için Türkiye’nin cazip olmasına neden oluyor. Şimdilik yerli telefon sayısı az olsa da önümüzdeki dönemde tüm fabrikalar üretime başladığında seçenek sayısının da artacağını düşünüyorum.

Yazının başında söylediğim gibi Türkiye’de telefon üretimi üzerinde uzun yıllardır konuşulan bir konu. Her na kadar üretim denince akla montaj geliyor olsa da montajla başlayan bu tarz girişimlerin ilerde kendi telefonumuzu üretmeye kadar gideceğini ön görüyorum.

Telefon üretiminin Türkiye’de yapılıyor olması fiyatların biraz daha makul hale gelmesini de sağlayacak gibi görünüyor. Her ne kadar ilk örneklerde bu pek görünmemiş olsa da ilerleyen dönemde üretilen telefonlarda fiyat avantajının öne çıkacağını bekliyorum.
Türkiye’de telefon üretilmesi bu alanda tecrübe sahibi olan Türk mühendis ve çalışanların sayısının da artmasına yol açması yönünden önemli. Bu bakımdan bu tarz fabrika ve üretim merkezlerinin sayısının artmasının uzun vadede ülke ekonomisine yetişmiş iş gücü olarak katkı sağlayacağını söylersem yanılmış olmam. Günün sonunda bu tecrübe daha sonra kendi telefonumuzu üretmek için kullanacağımız iç gücünün de yetişmesine katkıda bulunacak.

Şimdilik piyasada Oppo (A15S), Xiaomi (Redmi 9C) ve Samsung’un (Galaxy A01) Türkiye’de üretilen cep telefonu modelleri satılıyor. Önümüzdeki dönemde hem bu iki markanın diğer modellerini hem de diğer markaların farklı cep telefonu modellerini satışta göreceğiz. Sayı artıkça rekabetin daha da güzel hale geleceğini ve yerli telefonların pazarı domine edeceğini söyleyebilirim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar