WhatsApp Türkiye'ye Rest Çekti! İşte Detaylar WhatsApp Türkiye'ye Rest Çekti! İşte Detaylar

WhatsApp Türkiye'ye Rest Çekti! İşte Detaylar

Bu yıla damga vuran konulardan birisi de WhatsApp'ın kullanıcılarına dayattığı yeni sözleşme olmuştu. Facebook çatısı altında yer alan WhatsApp'ın yeni kullanıcı sözleşmesinde kişisel verilerin paylaşımına dair çok kritik maddeler bulunuyordu.

Örneğin Facebook, WhatsApp'ta yer alan bazı kişisel bilgileri kendi çatısı altındaki diğer şirketlerle paylaşabilme iznini de kendi inisiyatifine alıyordu. Görünen o ki Zuckerberg veri ihlallerinden ötürü artık hakim karşısına çıkmak istemiyor. Neyse bu başka bir konu.
İşin asıl garip kısmı ise bu sözleşmenin Avrupa'daki kullanıcılara diretilmiyor oluşu. Yani Avrupa'daki kullanıcılar bu sözleşmeyi kabul etmeseler de WhatsApp'ı kullanmaya devam edecekler.

Türkiye'de ise durum biraz farklı. Facebook yeni sözleşmeyi kabul etmenin zorunlu olduğunu daha önce de açıklamıştı. Sonrasında Türkiye'den yükselen haklı tepki, pek çok kullanıcının WhatsApp'ı silerek farklı uygulamalara geçiş yapması Facebook'a geri adım attırdı.

Yeni sözleşmenin geçerlilik tarihini 15 Mayıs'a erteleyen Facebook geçtiğimiz gün WhatsApp'ın web sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı.

Yayınlanan bu açıklamaya göre sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların WhatsApp deneyimi sınırlandırılacak. Önce mesajlaşma hakkı elinden alınacak. Kullanıcılar sadece gelen bildirim ve aramalara cevap verebilecekler. Sonrasında bu hak da iptal olacak ve kullanıcılar ya sözleşmeyi kabul edecekler ya da işlevini tamamen yitiren WhatsApp'ı silecekler.

Bu kararla birlikte Facebook çatısı altındaki WhatsApp Türkiye'ye rest çekmiş oldu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar