Çin'in En Büyük Otomobil Üreticisi Changan Türkiye’ye Geliyor! 100 TL Altına Otomobil Satacaklar

Çin'in En Büyük Otomobil Üreticisi Changan Türkiye’ye Geliyor! 100 TL Altına Otomobil Satacaklar

Çin'in en büyük otomobil üreticilerinden biri Türkiye pazarına göz kırpıyor! Eğer söylentiler doğru çıkarsa 100 bin TL altına otomobil almak tekrardan gerçek olacak. İşte konu ile ilgili detaylar.

Otomobil fiyatlarının ne kadar arttığını görmek çok da zor değil. Artık sıfır bir binek otomobil için en az 250 bin TL'yi gözden çıkarmamız gerekiyor.

Aslında bu meblağ geçtiğimiz yıla kadar 100 bin TL'nin altındaydı. Fakat fiyatlar birden arttı. Önce baraj 150 bin TL oldu. Ardından da 250 bin TL'yi geçti.

Peki artık 100 bin TL'nin altına otomobil almak tamamen hayal mi oldu? Tabi ki hayır. Eğer son söylentiler doğru çıkarsa önümüzdeki süreçte tekrardan 100 bin TL altına otomobil satın almamız mümkün olacak.

Türkiye’nin Avrupa pazarı söz konusu olduğunda en önemli köprülerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Pek çok otomobil üreticisi, lojistik tarafında işlerini kolaylaştırmak için Türkiye’de üretim yapıyor. Nitekim önümüzdeki süreçte de yapmaya devam edecek.

Normal şartlarda, ülkemizdeki otomobil üretim yoğunluğunu göz önünde bulundurursak, otomobil fiyatlarının düşük olmasını bekleyebiliriz.

Fakat otomobiller üzerinden alınan vergiler çok yüksek olduğu için ülkemizdeki fiyat skalası da diğer ülkelere göre çok daha yüksek.

Tabi ki ülkemizdeki bir diğer eksiklikte aşırı ucuz olan modellerin Türkiye’de satışa çıkıyor olmaması.

Fakat söylentilere göre Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Changan, Türkiye için nabız yokluyor.

Changan, Çin’in en büyük 4. otomobil üreticisi konumunda bulunuyor. Devlet destekli bir şirket olan Changan’ın Suzuki, Mazda ve Hafei gibi Asya pazarındaki önemli isimlerle işbirlikleri bulunuyor.

Hemen her bütçeye hitap eden otomobilleriyle önemli bir müşteri kitlesine sahip olan Changan, önümüzdeki süreçte Avrupa pazarında da boy göstermek istiyor.

1862 yılında kurulan köklü bir şirket olan Changan, hem ticari, hem de binek otomobil tarafında pek çok model üretiyor.

Bu modellerin pek çoğu ise çarpışma testlerinden düşük puanlar alan, teknoloji tarafında çok zengin olmayan modeller. Yani başka bir değişle aşırı ucuz otomobiller.

Bu otomobillerin şimdi ülkemizde satılan en ucuz otomobillerin yarı fiyatına satılması çok büyük bir sürpriz olmaz.

Özellikle de Changan Türkiye’ye fabrika kurup yatırımını buraya yaparsa, lojistik masrafı da ortadan kalkarsa o zaman eski günlerdeki gibi 100.000 TL altına sıfır otomobil almak çok da zor olmayacaktır.

Elbette bu söylentilerin şimdilik bir iddiadan ibaret olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar