Redmi K50 Serisinin İşlemcisi Ortaya Çıktı

Redmi K50 Serisinin İşlemcisi Ortaya Çıktı

Xiaomi’nin en önemli alt markaları arasında yer alan Redmi, K50 serisi ile amiral gemisi ve orta üst segmentte önemli bir pay edinmenin peşinde. Şimdiye kadar birçok farklı versiyonla gelmesi beklenen serinin son olarak üç üyeden oluşacağı belli oldu. Şimdiye kadar K50 Gaming Edition‘un Snapdragon 8 Gen 1 ile geleceği ortaya çıktı. Yeni bir sızıntıya göre serinin üç cihazında da kullanılan işlemciler belli oldu.

MediaTek‘in ilk defa amiral gemisi seviyesinde 4nm bir işlemci ile piyasaya çıkması şimdiden dengeleri değiştirmeye başladı. Şu ana kadar bu işlemciyi kullanan bir telefonun olmaması ise en büyük handikaplarından biri. Buna karşın yeni ortaya çıkan sızıntıya göre Dimensity 9000 işlemcisi K50 Pro ile karşımıza çıkacak. İşlemcide, 1 adet 3.05GHz Arm Cortex-X2 performans çekirdeği, 3 adet 2.85GHz Arm Cortex-A710 ve 4 adet 1.8GHz Arm Cortex-A510 verimlilik çekirdeği bulunuyor. Grafik arabirimi tarafındaysa 10 çekirdekli Arm Mali-G710 kullanılıyor.

Redmi, bu anlamda serinin oyun telefonu olan K50 Gaming Edition modelinde tahmin edildiği gibi Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi kullanıyor. Yine Dimensity 9000 gibi 4nm mimarisine sahip olan işlemci, ısınma sorunları ile gündemde. Bu anlamda Redmi’nin amiral gemisi modelde özel soğutma birimlerine de yer verme ihtimali yüksek. İşlemci bir adet 3.0 GHz ARM Cortex-X2, üç adet 2.5 GHz ARM Cortex-A710 ve dört adet 1.8 GHz ARM Cortex-A510 çekirdeklerine ek olarak Adreno 730 grafik birimini bünyesinde barındırıyor.

Serinin en iddiasız üyesi Redmi K50 modelinde ise Dimensity 8000 kullanılacağı tahminler arasındaydı. Ancak son gelen sızıntıya bakılırsa Snapdragon 870 işlemcisi bu modele güç verecek. Snapdragon 870, 7nm işlemci mimarisine sahip ve 865 Plus‘ın daha performanslı hali. Bu anlamda Redmi, K50 modeliyle uygun fiyatlı orta üst seviye pazara hitap etme peşinde.

Oldukça iddialı özelliklere sahip olan K50 Gaming Edition, serinin de ilk tanıtılacak modeli olacak. Henüz tanıtım tarihi belli olmasa da K50 Gaming Edition özellikleri ortaya çıkmaya başladı.

Ekran tarafında 6.67 inç büyüklüğünde OLED bir ekranla gelmesi beklenen modelin kavisli bir ekran tasarımına sahip olması da beklentiler arasında. Full HD Plus çözünürlüğe sahip olan ekranın parmak izi sensörü ise son iddialara göre yanda yer alacak. Bu ekranın 120 Hz ekran yenileme ile gelmesi de beklentiler arasında.

Bu anlamda serinin diğer üyeleri de aynı parmak izi sensör teknolojisi ile karşımızda olacak. Daha önce ortaya çıkan bilgilere göre de model, 162 x 76.8 x 8.45mm ölçülerinde ve 210 gram ağırlığında.

Kamera tarafında ön kamerasının 16 Megapiksel olduğu ortaya çıktı. Bu kameraya da arka tarafta 48 Megapiksel ya da 64 Megapiksel çözünürlüğünde ana kamera eşlik ediyor. Üçlü kamera ile gelecek modelin diğer kameraları ise 13 Megapiksel ve 2 Megapiksel çözünürlüğünde.

Batarya tarafında da 4.700 mAh pil kapasitesi bugün ortaya çıkan sızıntıda da tekrar karşımızda. Bu bataryayı doldurmak için 120W hızlı şarj kullanacağı da ortaya çıktı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar