Samsung Galaxy S22 Exynos İşlemci İle Geliyor

Samsung Galaxy S22 Exynos İşlemci İle Geliyor

Samsung Galaxy S22 serisi için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu sefer sürecin merkezinde direkt olarak işlemci yer alıyor.

Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra modelleri bildiğimiz kadarıyla 8 Şubat tarihli Unpacked etkinliğinde lanse edilecek ve yurt dışında 9 Şubat tarihinde ön siparişe açılacaklar. Telefonların genel olarak satışı ise 24 Şubat tarihinde olacak. Modeller yüksek ihtimalle bu tarihte Türkiye’de de elde edilebilir hale gelecekler.

Pazara parlaklık rekoru kıran yeni nesil AMOLED ekranlar ile giriş yapacak telefonlar, güçlerini satıldıkları pazarlara göre Snapdragon 8 Gen 1 ve AMD GPU’lu Exynos 2200 işlemciden alacaklar. Telefonlar İngiltere ile Türkiye gibi pazarlarda (Genel olarak hemen hemen tüm Avrupa) ise direkt olarak halen tanıtılması beklenen Samsung ile AMD ortak tasarımı Exynos 2200 işlemci üzerine kurulacaklar.

Bazı önceki iddiaların aksine yeni nesil Exynos işlemci rafa kaldırılmadı ve direkt olarak Samsung Galaxy S22 serisi ile beraber lanse edilecek. Samsung’un çift işlemci ile çıkış yaptığı önceki amiral gemisi Galaxy S modelleri her zaman bu konuda eleştirilerin odağında yer aldı.

Yapılan incelemeler ile Snapdragon işlemcili Galaxy S modellerinin daha az ısındığı için daha yüksek performans ortaya koyduğu ve hatta daha iyi kamera kalitesi getirdiği kanıtlandı.

Bu durum Snapdragon 8 Gen 1 ya da AMD GPU’lu Exynos 2200 için tam olarak nasıl olacak halen bilinmiyor ancak kişiler sürekli olarak Samsung Galaxy S22 serisinin tüm pazarlara Snapdragon ile gelmesini talep ediyor. Birçok kişi Snapdragon 8 Gen 1 işlemcinin Exynos 2200‘den daha iyi olacağını düşünüyor.

2021 başında tanıtılan Samsung Galaxy S21 ailesi gücünü satıldığı yere göre Snapdragon 888 ve Exynos 2100 işlemcilerden alıyor. Türkiye’de Exynos 2100 işlemcili Galaxy S21’ler, ABD’de ise Snapdragon 888 işlemcili Galaxy S21’ler satılıyor.

Detaylı analizlere göre Snapdragon 888 işlemci Exynos 2100‘e oranla daha yüksek performans getiriyor, birçok görevi daha iyi yerine getiriyor ve bunu daha az enerji harcayarak sunuyor.

Burada en önemli detaylardan birisi pil ömrüne ciddi etki eden “daha az enerji harcama” olurken, Exynos 2100‘ün yük altında Snapdragon 888‘e oranla daha çabuk ısınıp gücünü azalttığı belirtiliyor. İki sürümü de yan yana deneme şansı elde edenlere göre iki işlemci arasındaki fark normal kullanımda da dikkat edilirse fark edilebiliyor.

Ek bilgi olarak tüm detaylarına buradan ulaşabileceğiniz Samsung Galaxy S21 FE 5G modeli de Türkiye’de Samsung Exynos 2100 işlemci taşıyor. Telefon diğer birçok pazarda ise Qualcomm Snapdragon 888 işlemci ile satılıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar