Android 13'ün Ön İzlemesi Yayınlandı

Android 13'ün Ön İzlemesi Yayınlandı

Google, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Android 12 işletim sistemini piyasaya çıkardı. İlk olarak Pixel telefonlarına gelen yazılım, yavaş yavaş diğer cihazlara da dağılmaya başlarken; Google’ın bu yılki yeni mobil işletim sistemi hakkında da ilk resmi detaylar geldi. Pek çok kullanıcı henüz Android 12’yi keşfetme şansına sahip olmamışken, bugün Android 13 için ilk geliştirici önizlemesi paylaşıldı.

Google tarafından bugün yayınlanan Android 13 önizlemesi, yeni işletim sisteminden neler bekleyeceğimize dair kısa bir bakış niteliği taşıyor. Gelişmiş tema seçenekleri, gizlilik özellikleri, yeni dil kontrolleri ve daha birçok özelliği beraberinde getirecek yeni yazılımı geliştiriciler bugün itibariyle desteklenen bir Google Pixel cihazında test edebilecek!
Material You özelleştirilebilir temalarına Android 12 ile sıkı bir şekilde odaklanan Google, Android 13 ile beraber dinamik uygulama simgelerini Google uygulamalarının dışında diğer uygulamalara da genişletecek. Şimdilik yalnızca Pixel cihazlarında desteklenen bu özellik için şirket, diğer telefon üreticileriyle de görüşmelere devam ettiklerini bildirdi.

İlk geliştirici önizlemesiyle gördüğümüz yeniliklerden bir tanesi, güvenlik odaklı iyileştirmeler oldu. Android 13 ile birlikte yerel veya bulut tabanlı fotoğrafları daha güvenli bir şekilde paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir fotoğraf seçicisi hayatımıza girecek. Cihazımızdaki tüm medya dosyalarına izin vermek zorunda kalmadan görüntüleri istediğimiz uygulamayla paylaşmamıza olanak tanınacak.

Google’ın yeni yazılımı, çevrenizdeki mevcut Wi-Fi cihazlarını arayan uygulamalar için gerekli olacak bir Yakındaki Wi-Fi Cihazları izni de ekleyecek. Konum iznine ihtiyaç duymadan, Wi-Fi aracılığıyla yakındaki cihazları keşfedip bağlanmanız mümkün olacak. Böylelikle GPS’inize erişim istenmeyecek ve gizliliğiniz ön planda tutulacak.
Google, Android 13’ün geliştirici önizlemelerini Şubat ve Mart aylarında yayınlamaya devam edecek. Nisan ayında ise ilk Beta sürümü yayınlanacak. Haziran ve Temmuz aylarında ise kararlı sürümün piyasaya çıkması bekleniyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar