Apple Yeni Güncelleme İle Cinsiyetsiz Siri Seçeneğini Getirdi

Apple Yeni Güncelleme İle Cinsiyetsiz Siri Seçeneğini Getirdi

Apple, bu hafta yayınlanan yeni iOS 15.4 Beta güncellemesinde Siri için önemli bir yenilik getirdi. Şirketin popüler sesli asistan hizmetine uzun süredir beklenen o özellik nihayet kazandırıldı. Asistan hizmeti, cinsiyetsiz bir ses seçeneğini kullanıcılara sundu.

Şirket, Beta sürümünü kullanıcılara açtığı iOS 15.4 güncellemesini halen daha test ediyor. Yeni emojileri kullanıcılara kazandıracak bu güncelleme, aynı zamanda güvenlik konusunda da bazı iyileştirmeleri içeriyor. Face ID yenilemesi, Evrensel Kontrol iyileştirmeleri gibi yenilikler de yine bu yazılımda yerini alacak. İlkbaharda herkese açık bir şekilde yayınlanması beklenen güncelleme, ilk geri bildirimlere göre en çok cinsiyetsiz Siri seçeneğiyle konuşuluyor.

iOS 15.4 Beta güncellemesine göre Apple, İngilizce konuşanlar için yeni bir Siri sesi ekledi. Çoğunlukla bunu heyecan verici bulan Apple kullanıcıları, söz konusu sesin herhangi bir cinsiyetten bağımsız olduğunu da gördü.

Yukarıdaki tweet’te de duyabileceğiniz üzere, Voice 5 adlı ses dosyası, herhangi bir cinsiyet veya cinsel kimlik taşımıyor. Şirketin Axios adını verdiği bu ses seçeneği, Apple tarafından da doğrulandığı üzere LGBTQ+ topluluğundan bir birey tarafından seslendirildi.

Apple’ın sesli asistan hizmeti Siri, uzun bir süre boyunca yalnızca kadın sesi ile kullanıldı. Fakat geçtiğimiz yıl şirket, iOS 14.5 piyasaya sürüldüğünde Siri’nin kadın sesini varsayılan olarak kullanmaktan vazgeçti. iPhone ve iPad kullanıcılarına kendi ses tercihlerini seçme olasılığı tanıdı. Bunu zamanla genişleten şirket, İngilizce dil seçenekleri için İngiliz, Amerikan, İrlanda, Hint, Avustralya ve Güney Afrika aksanlarını kullanmaya izin veriyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar