Yeni Özellikleriyle Android 13 Ortaya Çıktı

Yeni Özellikleriyle Android 13 Ortaya Çıktı

Google, geçen hafta Android 13 geliştirici önizlemesi 2'yi yayınladı. Şimdi ise beta sürümünün yeni özelliklerinin birer birer gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Yeniden tasarlanmış medya kontrolleriyle başlayarak özelliklere bir göz atalım. Hızlı ayarlar ve bildirimler aslında alışık oldukları yerde sabit tutulmuş, ancak widget'lar artık daha büyük.

Android 13, kullanıcılara yeni duvar kağıdı efektleri verecek. Geliştirici önizlemesinde Sinematik Duvar Kağıdı olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların duvar kağıtlarına efekt uygulamasına olanak tanıyacak. Görsellere bakılırsa bu efektlerin nasıl olacağı hakkında bir fikrimiz var diyebiliriz.
Samsung'un OneUI'si ve Xiaomi'nin MIUI'si gibi bazı Android varyantları bu özelliğe zaten izin veriyordu. Son olarak, Ön Plan Hizmetleri görev yöneticisi, hızlı ayarlar ve bildirim panelinin altına yerleştirilecek. Böylece şu anda çalışan uygulamaları ön planda görüntüleyebileceksiniz. Cihazınızda o anda hangi uygulamaların aktif olarak çalıştığını izleyebilecek ve bunları durdurabileceksiniz.
Bir uygulama 20 saatten uzun süredir çalışıyorsa FGS sizi bilgilendirecek. Bir uygulamayı FGS görev yöneticisi aracılığıyla kapatmak, son uygulamalar menüsünden hızlıca kaydırmak yerine farklı bir alternatif sunacak. Aşağıdaki görselde hangi eylemin hangi sonuca ulaşacağını görebilirsiniz.
Yeni özellikler devrimsel neticede farklılıklar sunmayacak olsa da kullanıcı deneyimini geliştirmeye yarayacak ufak detaylar ortaya çıkacak. Bu da Android 13 deneyimini iyi yönde artıracak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar