Apple’dan Büyük Adım LG İle Anlaştı

Apple’dan Büyük Adım LG İle Anlaştı

Apple, her yıl piyasaya sürdüğü iPhone modellerinin kamera özelliklerine bir yenisini getiriyor. Bu yıl da kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen makro çekim yeteneğini ekledi. Fakat rakipleri, zoom yani yakınlaştırma konusunda aradaki farkı oldukça açtı. Bu sebeple artık periskop lens getirmeye karar veren şirket, LG Innotek ve parça üreticisi Jahwa Electronics ile anlaştı.

Güney Kore’nin önemli üreticilerinden Jahwa Electronics, geçtiğimiz günlerde açacağı yeni tesisler için191 milyar won değerinde (yaklaşık 155 milyon dolar) yatırım yaptığı açıkladı. Bunun direkt olarak Apple’a yönelik üretimler için planlandığı düşünülüyor. Zira Apple yetkilileri zaten geçtiğimiz yılın başlarında mevcut tesislere bir ziyaret gerçekleştirdi.

Jahwa Electronics’in iPhone modellerinde kullanılacak periskop lens için optik görüntü sabitleme (OIS) modüllerini üreteceği tahmin ediliyor. Bu OIS modüllerinin ise LG Innotek’e tedarik edileceği ve orada yapılacak periskop lens ile birleştirileceği söyleniyor. Tabii henüz anlaşma şartları ortaya çıkmadığı için kesin bir şey söyleyemiyoruz. Ancak iddiadan daha fazlası olduğunu belirtelim.

Konuyu uzun zamandır takip eden kişiler ise Jahwa Electronics’in OIS patentlerinin katlanabilir yakınlaştırma teknolojisi oluşturmada piyasada bulunanlardan çok daha iyi olduğunu söylüyor. Tabii bu yeni teknoloji, görüntü sensörüne giren ışığı katlamak-kırmak için farklı prizmaları kullanan bir periskop kamera sistemi içerisinde yer alacak ve ardından ilk test sonuçları paylaşılacak.

Işığı bu şekilde kırabilmek için üreticilerin iPhone’un optik yakınlaştırma aralığını artıran daha küçük kamera modülleri üzerinde de mevcut bir çalışmaları olduğu iddia ediliyor. Fakat şimdiden liderlik koltuğuna aday olduğunu söyleyebiliriz.

Jahwa aslında geçtiğimiz dönemde sıkça Samsung ile birlikte anılıyordu. Fakat Apple için üreteceği bu yeni OIS sisteminde önceki versiyonlarda olan yay kullanma yöntemini komple değiştirecek. Bunun yerine yuvarlanan bilyeler kullanacak. Bu sayede yaylı sisteme göre daha hassas olacak ve çok daha yüksek çözünürlüğü ve büyük görüntü sensörlerini destekleyecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar