Avrupa Parlamentosundan Karar! iPhone Şarj Girişi Type-C Olacak

Avrupa Parlamentosundan Karar! iPhone Şarj Girişi Type-C Olacak

Avrupa Birliği Parlamentosu, uzun bir süredir akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri teknolojik ürünlerin farklı şarj giriş yerleri olması ve bu durumun yarattığı çevresel atık yükü üzerinde çeşitli görüşmeler sürdürüyordu. Hatta Apple’ın Lightning’i bırakmak zorunda kalabileceği söyleniyordu. Bugün yapılan oylamada ise 43 lehte, iki ret ve çekimser karar ile birlikte bu durum kesinleşti. Artık iPhone şarj girişi Type-C olacak.

Yaklaşık 6 yıl önce tüm elektronik üreticileri Type-C’yi cihazlarına entegre etmeye başladı. Her ne kadar başlangıçta yalnızca amiral gemisi telefon ve tabletlerde bu girişleri görüyor olsak da artık neredeyse tüm cihazlarda bulunuyor.

Hem veri aktarım hızları hem de şarj olma süreleri konusunda beraberinde pek çok yeniliği getiren bu teknoloji oldukça kısa bir sürede tüm dünyada büyük bir hızla yayıldı. Kablosuz kulaklıklardan dizüstü bilgisayarlara kadar tüm cihazlar Type-C girişlerine yer vermeye başladı.

Tabii Apple, kendi patentli teknolojisi olan Lightning girişini kullanmaya devam etti. Fakat bir noktadan sonra Type-C’nin beraberinde getirdiği özellikler sebebiyle tabletlerinde kullanmaya başladı. Hatta şarj adaptörlerine bağlanan kabloların ucu da yine Type-C’ye döndü. Fakat telefonlarında bir türlü bu geçişi sağlamadı.

Fakat bu durum yalnızca Apple’a özel değil. Sayısı giderek azalıyor olsa da hala Micro Usb B kullanan akıllı telefon üreticileri ve kendi patentli şarj giriş yöntemlerini kullanan bilgisayar ve tablet üreticisi mevcut. Ancak Avrupa Parlamentosu tarafından alınan bu kararla birlikte Apple’ın iPhone modelleri de dahil tüm cihazların şarj girişi Type-C olacak. Henüz bu sürecin ne zaman başlayacağı kesinleşmemiş olsa da önümüzdeki yıldan itibaren değişimleri görmeyi bekliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar