Google, Çeviri Yapabilen Gözlüğünün Tanıtımını Yaptı

Google, Çeviri Yapabilen Gözlüğünün Tanıtımını Yaptı

Arama motoru devi Google gerçekleştirdiği etkinlikte bir çok yenilik tanıttı. Bu yeniliklerden biri de "I/O 2022" etkinliğinde tanıtılan çeviri yapabilen akıllı gözlük olarak öne çıkıyor. Şirket merakla beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü için hazırladığı kısa bir tanıtım videosunu da yayınladı.

Çeviri özelliklerini merkezine alan gözlüğün, eş zamanlı çeviri yapabilmek ve dil bariyerini ortadan kaldırmak için Google Translate yazılımını kullanacağı ifade edildi.

Yani artık bu gözlüğü kullanarak dilini anlamadığınız biriyle iletişim kurmanız çok kolay olacak. Tanıtım videosunda İngilizce konuşan bir kullanıcının, gözlük sayesinde Mandarince konuşan başka bir kullanıcıyla eş zamanlı iletişim kurabildiği görüldü. Günümüzde farklı dillerdeki insanlarla konuşmak için o dili öğrenmek, ya da tercüman kullanmak gibi şeylere gerek duyuluyor.
Bu sebeple çeviri yapabilen gözlük özelliği modern hayatta ciddi anlamda kurtarıcı olacaktır. Her iki kullanıcı da akıllı gözlükler sayesinde diğer kullanıcının konuşmasının canlı çevirisini görebiliyordu. Videoda ayrıca, söz konusu teknolojiyi uzun süredir beklediği için mutluluk duyan işitme engelli bir kullanıcıya da yer verildi.

Etkinliğin sonlarına doğru tanıtılan gözlük herkeste merak uyandırdı. Çeviri yeteneği ve gelişmiş özellikleriyle yeni akıllı gözlük herkesin gözdesi olacak diyebiliriz. Geleceğin teknolojisi de bu şekilde değişecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar